Hacamat Nedir Ve Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Hacamat Nedir? Hangi Hastalıklarda UygulanırHacamat Nedir? : En eski çağlardan bu yana bilinen bir uygulama olan hacamat vücuda herhangi bir ilacın ya da kimyasal maddenin verilmesine gerek kalmadan uygulanan doğal tedavi yöntemidir. Bu tedavide vücutta çeşitli nedenlerle biriken kirli kanın atılması sağlanmaktadır. Kirli kan alınırken vücutta belli noktalar esas alınır ve vakumlama yöntemiyle önce bu kanın deri altında toplanması ve sonra da dışarıya alınması sağlanmaktadır.

Hacamat Nasıl Bir Tedavidir?

Hacamat dünyanın eski zamanlarındaki en gelişmiş ilk medeniyetlerinden Antik Mısır, ve Antik Yunan toplumlarında da uygulanmıştır. Bu dönemde yazılan sağlık kitapları ve el yazması belgelerde hacamat tedavisinden bahsedilmektedir. Bu medeniyetlerin ardından İslam medeniyetinde de önemli bir tedavi metodu olan hacamat hakkında söylenmiş olan hadisler de bulunmaktadır. Bu hadislere göre özellikle kafa bölgesi üzerinde uygulanan tıbbi hacamat çeşitli psikolojik rahatsızlıklardan baş ağrısına, göz ve diş hastalıklarına, cüzzam ve gece körlüğü gibi sorunlara çare olmaktadır.

Hacamat vücuttaki kirli ve çeşitli rahatsızlıklara neden olan kanın dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. İnsan vücudunda oluşan hastalıkların temelinde vücuda giren virüsler, bakteriler ve iltihaplanmalar yatmaktadır. Bu olumsuz etkenler kanda dolaşarak, tüm vücut fonksiyonlarını olumsuz etkiler ve hastalanmaya sebep olur. Hacamat tedavisi bu kirli kanın önce vücudun belirli bölgelerinde toplanmasını ve ardından da küçük kesikler yoluyla kanın dışarı alınmasını sağlamaktadır.

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat tedavisi uygulanırken vücutta bazı noktalar esas alınmaktadır. Bu noktalar baş, sırt, ayak ve baldırlar gibi bölgelerde yer almaktadır. Uygulanan tıbbi hacamat, bu bölgeleri hedeflemektedir. İnsan vücudunda baş üzerinde 3 temel olmak üzerine 17 nokta vardır. Bu sayı sırt üzerinde 7 temel olmak üzere 30 noktayı bulmaktadır. Ayak ve baldırlarda ise, 9 temel ve bütünüyle 23 hacamat noktası vardır. Hacamat tedavisi bu noktalar üzerinden uygulanır.

Tedavide öncelikle bu uygulama için özel olarak üretilen vakumlu kupalar kullanılır. Bu kupalar tedavinin yapılacağı bölgeye yapıştırılır. Bu sayede deri altında birikmiş olan kirli kanın kupalar tarafından çekilen bölgeye toplanmasına yardım edilir. Yaklaşık olarak yarım saat civarı bekletilen kupaların altında yeterli seviyede kirli kan toplandıktan sonra, deriye ufak bir kesik açılır ve kirli kan bu açılan kesikler aracılığı ile akıtılır. Tedavinin uygulanmasının hemen ardından hastada büyük bir rahatlama hissi ve şikayetlerinin kaybolduğu deneyimlenmektedir. Bu uygulamanın belli aralıklarla yapılması, çeşitli hastalıklara yakalanmamak için önemlidir.

Hacamat Hangi Hastalıklarda Etkilidir?

Hacamat tedavisi bugün modern tıbbın tam olarak tedavi edemediği birçok hastalık dahil hemen hemen her hastalıkta uygulanan bir yöntemdir. Özellikle vücutta ödem birikmesi ve bazı organlarda ya da kanda iltihap oluşumu gibi sorunlarda kesin bir çözüm oluşturmaktadır. Etkili bir yöntem olan hacamat ve hastalıklar arasında bilimsel olarak da kanıtlanan ve açıklanan olumlu bir ilişki bulunmaktadır. Hacamat, tansiyon, şeker gibi rahatsızlıkları olan hastalarda, karaciğer, kalp ve böbrek sorunları gibi hayati derecede önem taşıyan hastalıklarda, kolesterol değerlerinin yükselmesi, çeşitli sebeplere bağılı olarak ortaya çıkan obezite sorununda etkili olduğu, yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir. Ancak obezite sorununda hacamatın etkili olması için hormonal bir sorun olması gerekmektedir. Psikolojik sorunlara bağlı olarak aşırı yemek yeme gibi hallerde tek başına etkili olamaz.

Günümüz insanlarının sıkça yaşadığı bir sorun olan kronik yorgunluk da hacamatla başarı ile tedavi edilebilmektedir. Çünkü bu rahatsızlığın temelinde vücutta biriken kirli kan ve ödem gibi sorunlar olabilmektedir. Ayrıca ödem ve iltihaba bağlı kemik ve kas ağrılarında da hacamat, başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Hayru Şifa Doğal Tedaviler

E-Bültene Üye Olun

No Comments

Yorum Yaz

Diğer yazılar

See all posts