Hacamat Tedavisinin İçeriği Ve Etkileri

Hacamat Tedavisinin İçeriği ve EtkileriHacamat, İslamiyetten önceki medeniyetlerde kullanıldığı gibi İslamiyetin doğduğu yıllarda ve sonrasında da İslam coğrafyasında etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak bilinmekteydi. Hacamatın ne kadar etkili bir tedavi şekli olduğuna dair söylenen sahih hadisler de bulunmaktadır. Bu hadislerden ve tedavinin başarılı sonuçlarından yola çıkılarak günümüzde hacamat, halen etkin bir şekilde uygulanmaya devam etmekte ve birçok kimse bu tedavi sayesinde doğal şifa bulabilmektedir. Bu tedavi şekli hakkında günümüzde ön yargılı yaklaşımlar da bulunmaktadır.

Fakat hacamat hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak, bu tedavinin hangi hastalıklarda, nasıl etki sağladığını bilmek, bu ön yargıların kırılmasına ve konuya daha tarafsız gözlerle bakılmasına yardımcı olacaktır.

Hacamat Neden Yapılır?

İnsan vücudu sürekli olarak çeşitli toksinlere maruz kalmaktadır. Çağımızda giderek doğaldan uzaklaşan beslenme alışkanlıkları, marketlerde satılan paketlenmiş gıdaların çoğunda kullanılan zararlı katkı maddeleri, büyük şehirlerin havasının kirliliği gibi daha birçok neden insan metabolizmasında sürekli olarak toksinlerin yerleşmesine neden olmaktadır. Bu toksinler, kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığa sebep olmaktadır. Hacamat yöntemi, vücutta bu toksinlerin yerleştiği kirli kanın vücuttan atılmasına ve bu sayede bu toksinlerin zararlı etkilerinden arınmaya yardımcı olan bir yöntemdir.

Vücutta biriken toksinler, kalp ve damar sorunları, böbrek ve karaciğer problemleri başta olmak üzere kısırlık, obezite, tansiyona bağlı hastalıklar ve hatta kısırlığa kadar birçok hastalığın temelinde yatmaktadır. Hacamat yaptırmak bu hastalıklarda görülen şikayetlerin iyileşmesine yardımcı olduğu gibi henüz herhangi bir hastalığa yakalanmamış bünyelerde de koruyucu etki sağlamaktadır.

Hacamat Nasıl Yapılır?

Çeşitli yollarla vücuda alınan toksinler, kanın kirlenmesine neden olmaktadır. Kirli kan olarak tabir dilen bu kan, genellikle deri altında toplanmakta olduğundan hacamat yönteminin uygulanmasında öncelikle vücutta belli bazı noktalara bu kirli kanın çekilmesi sağlanmaktadır. Bunun sağlanması amacıyla tıbbi hacamat için özel olarak üretilen kupalar kullanılır. Bu kupalar vücuttaki bazı noktalara yapıştırıldığı zaman kirli kan, vakumlama yöntemiyle bu noktalarda toplanmaktadır. Bu işlemin sonrasında da kanın toplandığı noktalar üzerindeki deride küçük kesikler açılarak bu kirli kanın akıtılması sağlanmaktadır.

Bu işlem sırasında yanlış bilinen konulardan biri hastanın çok kan kaybettiği düşüncesidir. Bu tamamen yanlış bir bilgi olmakla birlikte, uygulama yapılan kişilerin derisinde açılan kesiklerden yalnızca kirli olarak nitelenen yani toksik maddelerle dolu olan kan akıtılmaktadır. Yani hastanın temiz kanı hiçbir şekilde zarar görmemektedir. Ayrıca bu işlem sırasında ağrı ve acı duyulduğu da tamamen yanlış bir bilgidir. Herhangi bir ağrıya veya acıya sebebiyet verilmemektedir.

Hacamat Hangi Hastalıkları İyileştirmektedir?

Hacamat tedavisi birçok hastalık için uygulanmakta ve hastalar kısa sürede şifa bulmaktadır. Özellikle iltihaplı ve ödemli hastalıklarda uygulanan hacamat, son derece olumlu etkiler sağlamaktadır. Tıp dilinde romotohid, artrid olarak adlandırılan iltihaplı eklem romatizması hacamatın iyileştirdiği hastalıklardan biridir. Bu hastalık tedavi edilmediğinde, vücutta kalp başta olmak üzere birçok organı olumsuz etkilemekte ve ilerleyen safhalarda çeşitli organ yetmezliklerine neden olmaktadır. Hacamat bu hastalık üzerinde iltihabın vücuttan atılmasına ve hastanın hızla iyileşmesine imkan tanımaktadır.

Hacamat çeşitli hastalıklarda iyileştirici etki sağladığı gibi diş ve diş eti hastalıkları üzerinde de şaşırtıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar ve ödem gibi sorunlarda uygulanan hacamat sayesinde hastaların şikayetlerinin büyük ölçüde azaldığı gözlemlenmektedir.

Günümüzde hastalıklar ve hacamat hakkında yapılan araştırmalar bulunmaktadır. Bunlardan biri de Kahire Üniversitesi tarafından yürütülmüş ve ilaçla tedavinin yanında hacamat tedavisi yapılan hastaların çeşitli hastalıklardan hızlı bir şekilde sağlıklarına kavuştukları gözlemlenmiştir.

Hayru Şifa Doğal Tedaviler

E-Bültene Üye Olun

No Comments

Yorum Yaz

Diğer yazılar

See all posts