Hacamatla İlgili Hadisler

Hacamatla İlgili HadislerHacamat, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in sünnetidir. Allah-u teala, onu bize rehber ve önder olması için göndermiştir. Dünya ve ahiret işlerinde ona uymamızı buyurmuştur. Ahzab Suresi 21. ayette Allah Rasulü’nün güzel bir örnek olduğu vurgulanmıştır. ‘ Yemin olsun, Allah’ın peygamberinde sizin için, ahireti isteyen ve Allah’ı çokça zikredenler için, en güzel örnek vardır. Hayatımızın her alanında uymamız gereken Rasulullah (sav), birçok konuda ümmetine yol göstermiştir. Müslümanlar hacamatla ilgili hadisler kategorisini en iyi şekilde incelemesi gerekir.

Peygamberimiz (sav)’in Kan Aldırma Tavsiyesi

Hasta olan Müslümanlar için Peygamberimiz (sav) öncelikle hacamatı tavsiye etmiştir. Buhari tıb 13. babta geçen bir hadis-i şerifte, bal şerbeti, dağlama ve hacamatı tavsiye etmiş ancak ‘dağlamayı sevmediğini’ buyurmuştur. Karın ağrısı için bal şerbetini tavsiye ettiği birçok hadiste geçmektedir. Peygamberimiz (sav), Teybe adında bir köleye hacamat yaptırmıştır. Hacamattan sonra bu köleye hacamat ücreti ödemiştir. Alimler bu hadisi delil getirerek hacamattan para kazanmanın caiz olduğunu söylemişlerdir. Buhari tıp 13. babta geçen hadiste Rasullullah (sav): ‘ Kan aldırma işleminin en güzel yöntemi hacamattır’ buyurmuştur.

Yine Buhari ve Müslim’de geçen rivayetlerde, Rasullullah (sav)’in ihramlı iken saç kestirmeden hacamat yaptırdığı belirtilmektedir. Ebu Davud ve Tirmizi’de geçen hadiste, baş ağrısı için hacamat ve kına tavsiyesi bulunmaktadır. İlaç ve ameliyat gibi tedavi yöntemlerine nazaran yan etkisi bulunmayan ve en sağlıklı tedavi şekli olan hacamat, Mekke ve Medine’de Rasulullah (sav) döneminden buyana hala devlet eliyle uygulanmaya devam etmektedir. Ümraniye hacamat bu konuda etkili çalışmalara imza atmaktadır. Sünnete uygun olacak şekilde bu tedaviyi uygulamaktadır.

En Güzel Tedavi Şekli

Ahmet ibn Hanbel, Tirmizi ve Ebu Davud ta, Rasulullah (sav)’e, Miraç gecesinde hacamata devam edilmesini ve ümmete de hacamatın emredilmesini buyurmuştur. İbn Mace’de geçen bir hadis-i şerifte ‘ Kan aldırma aç karna faydalıdır. Ezberlemeye ve akletmeye faydalıdır. Hafızların hafızasına yardımcı olur. Kan aldırmak isteyen perşembe günü Allah’ı anarak yaptırsın.’ buyurmuştur. Rasulullah (sav), hacamatı hicri 17, 19 ve 21. günlerde yapılmasını emretmiştir. Bayanlar ve çocuklar için de bu tedavi tavsiye edilmektedir.

Rasullullah (sav), ümmetin genelini kastederek, bay, bayan ve çocukların bu tedaviden faydalanabileceğini buyurmuştur. Medine İslam Devleti ile başlayan İslam devletleri silsilesiyle, hacamat bütün dünyaya kısa zamanda yayılmıştır. Hacamat Ümraniye, bu önemli geleneği devam ettirmektedir. Hijyenik ortamda gerçekleştirilen ve sünnet olan bu tedaviyi her zaman için uygulamaya devam etmektedir.

Hayru Şifa Doğal Tedaviler

E-Bültene Üye Olun

No Comments

Yorum Yaz

Diğer yazılar

See all posts