Medikal Masaj

Medikal Masaj Yöntemi

Hasta için ve özellikle yorgun bir organ adına rehabilitasyon işleminin gerçekleştirilmesine olarak tanıdığı tıbbi masaj yöntemi, organizmanın belirli bir sistem altında gerçekleştirilen mekanik enerji kapsamında, fizyolojik ve anatomik olarak en yüksek olumlu etkinin gerçekleştirmesine fırsat verilmektedir. Elle ya da özel birtakım makineler kapsamında gerçekleştirilen bu sistem altında, adale dokusu, cilt ve cilt altı mekanik birtakım etkiler sağlanmaktadır. Özellikle vücut üzerinde yumuşak dokulara el ile gerçekleştirilen bu masaj yöntemi kapsamında işlem sistemli bir şekilde yapılmakta ve yorgun bir organ rehabilite edilmektedir. Kısacası mekanik enerjinin derinlerde fizyolojik bir etki ortaya çıkarmasıdır.

Bu Tıbbi Masaj Yöntemi Ne Zaman Yapılır?

Günün her saati gerçekleştirilebilecek olan bu medikal masaj yöntemi, özellikle karın masajı gerçekleştirmek istediği zaman mutlaka tok karnına uygulanması büyük bir önem arz etmekte. Genel olarak haftada 1 kez yapılan bu masaj yönteminin yeterli olduğu bilinmesine rağmen, 2 veya 3 kez de yapılabilmesine herhangi bir sorun yoktur. Bu masaj yöntemi gerçekleştirilirken masörlerin bu sistemi mutlaka yavaş ve hafif hareketlerle yapması gerekmektedir. Derinin alt kısmında dokuların üzerinde meydana gelebilecek olan etkilerin ne gibi hızla gerçekleşeceği bilinmediği için, yavaş yapılması mekanik enerjinin fizyolojik açıdan olumlu etki yapmasına daha büyük bir avantaj sağlar.

Bu işlem gerçekleştirilirken ayrıca elle deri üzerinden hiçbir şekilde kalkmamalıdır. Bir kısımdan diğer bir kısma geçiş yapılırken en fazla 1 saniye süre geçmeli ve düzenli bir şekilde her kısma eşit güçte uygulanmalıdır. Bu sistem altında ayrıca kan dolaşımı hızlandığından dolayı çok fazla uygulanmaması önerilir. Genel masaj yarım saat süreyle yapılması gerekirken lokal mesaj için 15 ile 20 dakika yeterlidir. Spor masajı ise 10 dakika yapılırken tabii olarak gerçekleştirecek masaj için ise süre yoktur. Burada önemli olan doku üzerinden organların ve hastanın rahatlamasıdır. O yüzden rahatlama gerçekleşene kadar masaj devam eder.

Medikal Masajın Faydaları

Hasar görmüş veya yorgun düşmüş organların yeniden yapılandırılması adına gerçekleştirilen bu masaj yöntemi, özellikle önemi son yıllarda çok fazla anlaşıldığından dolayı artık doktorların reçetelerine dahi girmektedir. Bu bağlamda özellikle organ açısından bakıldığında birçok farklı büyük faydalar yanında getirmektedir. Kan dolaşımını düzenlerken aynı zamanda akyuvar sayısını çoğaltmak suretiyle bağışıklık sistemini daha güçlü bir hale getirmektedir. Üre ile birlikte diğer farklı atık maddelerin vücuttan dışarı gitmesine de olanak tanıyan bu masaj teknikleri sayesinde, kanın temizlenmesi de elde edilebilmektedir. Aynı zamanda akciğerlerdeki mukusun çözülmesi için katkı sağlar ve sindirim sistemlerinin düzenli bir şekilde çalışmasına olanak tanır. Diğer yandan kemikler kuvvetlenir ve kas yapısı daha güçlü hale gelerek kişinin hızlı hareket etmesine imkan verir.

Kas spazmları, kramplar ve kireçlenme adına da doğrudan büyük bir etkisi ağlayarak bu durumların ortadan kalkmasına imkan verir. Cildin kalitesini de yükseltmek adına yağ bezlerinin salgısını güçlendirir ve cildin elastikiyetini de daha esnek ve güçlü hale getir. Ancak burada mutlaka damar yapısının bozuk olup olmadığı, lif, kas ve tendon gibi kopmalar ve kas fıtığı gibi durumların olmadığına dikkat edilmelidir. Eğer bunlar var ise o zaman bu doğal tedavi uygulanmaz.