Refleksoloji

Refleksoloji Nedir? Geleneksel Tıp İçinde Yeri Var Mıdır?

Antik çağda ve eski Yunan döneminde uygulanan refleksoloji, günümüzde yeniden popüler olmuş bir masaj tekniğidir. İnsanlık tarihinin ortak değerleri arasında görülen yardımcı tedavi yöntemiyle vücuttaki gerilimin atılması ve nörolojik hastalıklara destek tedavi sağlanması amaçlanır. En az 12 bin yıllık geçmişe sahip olan yöntem ilk olarak Çin ve Mısır’da kullanılmıştır. Bu terapinin kişiyi günlük stresten uzaklaştırdığı, mide hastalıklarından fıtığa kadar pek çok sağlık sorununda da etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Doğru Basınç Noktasına Masaj Yaptırmanın Önemi

İnsanların acılarını dindirmek ve hastalıklarla mücadele gücünü artırmak için bugün modern tıbbın da desteklediği alternatif çözümler ve destekleyici tedavi biçimleri arasında yer alan ayak masajı uzman ellerde etkili sonuçların elde edilmesini sağlayabilir. Serbest enerji akışından fayda sağlamak amacıyla kullanılan yöntem, etkili ve zararsız sonuçlarla kısa zaman içinde kalıcı avantajlar getirebilir.

Uygulama; ayak tabanındaki refleks noktalarının el ve kimi zamanda ayak parmakları yardımıyla ya da ahşap çubuklarla uyarılmasını amaçlar. Masaj yapılacak kişi ilk olarak rahat bir koltuğa uzanır ve ayaklarını çorapsız olarak masaj için özel olarak hazırlanan tabureye yerleştirir. Sorunlu bölgelere yapılan baskılar sırasında kişinin hafif bir ağrı ya da acı duyması beklenen bir gelişmedir. Doğal tedaviler arasında önemli bir yere sahip olan ayak masajının sonunda vücudun genelinde ciddi bir rahatlama hissedilir. Sinir sistemindeki rahatlamanın ardından vücuttaki kan dolaşımı hızlanır ve yenilenme bu şekilde başlar.

* Uyku kalitesinde artış
* Bağışıklık sistemine destek
* Toksinlerden arınma ve
* Enerji akışını dengeleme gibi faydaları olan yöntem düzenli olarak kullanılabilir.

Refleksoloji Kimler İçin Uygun Değildir?

Ayak masajı; hamileler, emziren anneler, şeker hastaları, varis problemi yaşayanlar, kalp ve damar hastalığı olanlar için uygun değildir. Konusunda gerekli eğitimi almamış, insan vücudu ve anatomi hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından yapılan masajlar yaradan çok zarar getirebilir. Beden fonksiyonlarının normalleşmesine katkı sağlayan teknik düzenli bir şekilde kullanılarak kalıcı tedavi imkanı yakalanabilir.

Pek çok hastalıkta beklenen etkinin kısa zaman içinde görüldüğü yöntem başta stres, kaygı bozuklu, panik atak, anksiyete ve depresyon gibi sorunlar yaşayanların hayata farklı bir pencereden bakmasını sağlar. Adet dönemi öncesinde gerginliği yarı yarıya azalttığı yapılan klinik deneylerle kanıtlanan sistem bel ve boyun fıtığından uykusuzluk sorununa, hazımsızlıktan felce, astımdan romatizmaya kadar pek çok farklı derede deva olarak görülebilir. Kişinin ihtiyacına göre yaklaşık olarak 30-45 dakika süren masajın ardından toksinlerin daha kolay dışarı atılabilmesi için bol su tüketilmesi tavsiye edilir. Seans sıklığı haftada 3-4 kere kadar çıkarılabilir. Bugüne kadar herhangi bir yan etkisi tespit edilemeyen yöntemin temel amacı vücudun kendini iyileştirme sistemini harekete geçirmektir.

Özellikle ayak anatomisini iyi bilen uzman kişiler tarafından uygulanacak olan yöntemle engelli bireylerin zihinsel ve fiziksel anlamda rahatlaması sağlanabilir. Tüm dünyada geleneksel tıp yöntemleri arasında adı geçen ve saygın bir yere sahip olan bu masaj türü kişinin beklentileri ve ihtiyaçları göz önünde tutularak farklı zaman aralıklarında planlanabilir. Modern tıbbın yetersiz kaldığı ve çaresini bulamadığı hastalıklarda kişilerin başvurdukları yardımcı tedaviler arasında önemli bir yere sahip olan ayak masajı çeşitli aromatik yağlardan yardım alınarak da tamamlanabilir.