Tıbbi Hacamat Nedir?

Tıbbi Hacamat Nedir?Tıbbi hacamat: Vücut sistemi zararlı madde ve toksinleri, ter, dışkı ve idrar yoluyla dışarı atmaya çalışır. Fakat zaman içerisinde bu fonksiyonlar zararlı maddelerin uzaklaştırılması için yeterli olmamaya başlar. Sonuç olarak atık maddeler ve toksinler kılcal damarlar ile deri altlarında birikmeye başlar. Bu durumda bazı rahatsızlıklar baş gösterir ve kişide yorgunluk gibi hiç geçmeyen haller görülür.

İnsan vücudunda kan nasıl kirli olabilir ve bu kan nasıl temizlenir? Deri altında veya kılcal damarları tıkamak suretiyle pıhtılaşan kan ve birikintilere “kirli kan” denmektedir. Zaten vücut sisteminde iki tıp kan dolaşımı vardır bunlardan ilki temiz kanı tüm vücuda gönderen temiz kan dolaşımı, diğeri de hücrelerle temasa geçtikten sonra atıkları ve karbondioksiti toplayan kirli kan sistemi. Kirli kan sisteminde zamanla tıkanan kılcal damarlar bu fonksiyonun yerine tam olarak getirilememesine neden olur.

Tıbbi Hacamat Nedir?

Hacamat, Osmanlı devrinden bu yana uygulanan alternatif bir tıbbi yöntemdir. Geleneksel hacamat ısı yoluyla özellikle sırt derisinde kılcal damarları uyarmak ve ufak kesiklerle kirli kanı dışarı akıtmak yöntemine dayanır. Bu işlem çok steril ortamda ve uzman tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde istenmeyen hastalıklar kapılabilir veya sağlık açısından başka sorunlar oluşabilir. Günümüzde tıbbi hacamat önerilen alternatif bir sağlık dalı haline gelmiştir.

Kanı Kirleten Başlıca Zararlı Etmenler

İnsanın yemek, içmek, temas veya solunum yollarıyla maruz kaldığı her türlü kimyasal, zararlı gaz ve toksinler vücutta zaman içerisinde birikir. Solum sistemi de kirli kanı tam olarak temizleyemez. Zamanla kılcal damarlar ile deri altlarında pıhtı ve artıkların birikir. Birçok ilaç da vücutta aynı etkiyi yapmaktadır. Günümüzde doğal gıda da az bulunduğundan atık madde ve ağır metallerin birikmesi çok daha kısa zamanda gerçekleşmektedir. Ayrıca kozmetikler deri içerisinden girerek aynı etkiyi yaratmaktadır. Bu örnekler yüzlerce dalda verilebilir. Günümüzde insan gıda ve çevre koşulları ile birçok sağlık tehdidi altındadır. Bu bakımdan tıbbi hacamat tedavisi hem önerilen bir yöntemdir hem de akupunktur noktalarını uyararak vücut sağlık dengesinin sağlanmasında etkilidir.

Tıbbi Hacamatın Nasıl Yapılır?

Vakum ve sıcaklığın yardımıyla sırt veya başka vücut bölgelerinde ki kılcal damarlar ve kirli kan olarak tabir edilen atıklar yukarı doğru çekilir. Ufak kesiklerle atık kan dışarı alınır ve kılcal damarlar da açılmış olur. Steril ortam uygun alet ve uzman eşliğinde yapılan tıbbi hacamat önerilen kökleri yüzlerce yıla dayanan alternatif bir tıp yöntemidir.

Tıbbi Hacamatın Faydaları

1. Kılcal damarları açarak kan devrini sağlar. Bu şekilde vücutta atık maddelerin uzaklaşması hızlanır ve birçok sağlık probleminin düzeldiğini görülür.
2. Özellikle baş ağrılarına iyi gelmektedir. Ayrıca daha birçok ağrının da hacamat tedavisi sonrası hafiflediği gözlemlenmiştir.
3. Strese iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca hafıza sorunu yaşayanlara da önerilmektedir.
4. Solunum yolu hastalığı olanlar için hacamat tedavisi iyi gelen yöntemlerden biridir.
5. Boyun fıtığına iyi gelir.
6. Sürekli yorgunluk ve halsizlik çekenlere hacamat önerilir.
7. Kısırlık tedavisinde yardımcı yöntem olarak uygulanabilir.
8. Akne gibi cilt sorunlarına iyi gelir.
9. Birçok akupunktur noktasını kapsar ve bu şekilde vücudun iç dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

Hayru Şifa Doğal Tedaviler

E-Bültene Üye Olun

No Comments

Yorum Yaz

Diğer yazılar

See all posts